Ozken Mimarlık / Ozken Architects / Ozken Architectes
TR / EN / FR

Hakkımızda

OZKEN MİMARLIK LİMİTED ŞİRKETİ

Ozken Mimarlık, 2012 yılında Derin Özken tarafından İstanbul’da kuruldu. Gizem Özken ve Derin Özken tarafından yönetilen ofis, elinde bulundurduğu uluslararası tecrübe ile yerel ve yabancı yatırımcı ve kurumlara mimarlık hizmeti vermektedir.

Ozken Mimarlık, küçük ölçekli projelerden, büyük ölçekli projelere, tasarım, projelendirme, proje yönetimi ve uygulama hizmetleri vermektedir. Projelendirme aşamasında tasarımlar, uluslararası çizim standartları esas alınarak çizilir, proje yönetimi için gerekli teknik şartnameler hazırlanır. Uygulama aşamasında, malzeme tedariki, atölye üretimleri ve şantiye yönetimi sağlanarak projeler inşa edilir. Ozken Mimarlık tarafından tamamlanan projeler arasında, İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara gibi çeşitli şehirlerde gerçekleştirilen ofis, otel, konut ve ticari alan projeleri ile, gümrüksüz bölgelerde yapılan projeler ve kilise restorasyon projesi yer almaktadır.

Ozken Mimarlık, araştırmacı yapısı ile proje süreçlerini veri ve bilgi üzerinden kurmayı amaçlar, şeffaf ve etkili bir inşa süreci için çalışır. Projelerin mesleki sorumluluklarının bilincinde mimarlar tarafından, doğal ve yapılı çevrenin geleceği gözetilerek yürütülmesi hedeflenir. Çalışmalar ile günümüzün sürekli değişen sorunlarına çözüm aranması ve yeni değerler üretilmesi amaçlanmaktadır.

GİZEM ÖZKEN

1987 yılında Fransa’da doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde mimarlık eğitimine başladı, École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville’de de eğitim gördü. Yüksek lisansını 2014 yılında, “Muğlak Mekân Açılımları” başlıklı tez çalışması ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. 2009-2018 yılları arasında Konuralp Mimarlık Ofisi’nde çalıştı; Zincirlikuyu Karayolları Müdürlük Binası Rekonstrüksiyon projesi başta olmak üzere çeşitli projelere öncülük etti. Proje çalışmalarının yanı sıra sergiler gerçekleştirdi ve Dodecanese’de bulunan İtalyan Mimarisi üzerine araştırmalar yaptı. 2018 yılında Ozken Mimarlık bünyesine katıldı.

DERİN ÖZKEN

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında Interrail ile iki defa Avrupa’yı gezdi. İlkokul sürecinde başladığı yelken sporunda milli takım seviyesine kadar yükseldi. 2001-2002 seneleri arasında Açık Radyo’da progressive rock konulu Çilekten Tuğlalar adlı radyo programını hazırlayıp sundu. Mimarlık eğitimini Londra Architectural Association (AA) okulunda aldı ve Modern Ornament (Modern Süsleme) projesi ile öğrenimini tamamladı. Londra’da Foster+Partners ve İstanbul’da Tabanlıoğlu mimarlık ofislerinde çalıştı. 2012 yılının ikinci yarısında kendi mimarlık şirketini kurdu. Ofis projelerinin yanı sıra 2013-2018 arasında Bahçeşehir Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi’nde proje dersi verdi. 2019 itibari ile ofis projelerinin yanı sıra modern süsleme üzerine yaptığı çalışmaları mimaride sembolizm üzerine araştırmalar ile geliştirmektedir. Derin Özken, RIBA (İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü) ve Türk Mimarlar Odası üyesidir.